niedziela, 21 listopada 2010

Czapka dla Józi - schemat czapki dziecięcej

Po kilku nieudanych próbach ze zrobieniem czapki w odpowiednim rozmiarze, w końcu się udało. Choć to wciąż nie ideał. Czapka jest ciut przyduża, ale ma wiązanie pod szyją więc została zaakceptowana :)
Posiadam jeszcze 3 czy 4 czapki wykonane tą samą prostą techniką, ale w różnych kolorach i rozmiarach. Jedna zaginęła w trakcie porządków w robótkach. Znajdzie się wiosną :)

Schemat czapki z półsłupków:

5 o. łańcuszka, oczko ścisłe, żeby zamknąć w kółko
2 o. łańcuszka, 11 psł. w okrąg, o ścisłe w drugie oczko łańcuszka z pierwszego splotu (12 spl)
2 o. łańcuszka,( 2 psł w następny splot, 1 psł w następny splot  ) powtarzamy w nawiasie
2 o. łańcuszka 1 psł. w nast. splot, (2 psł. w nast. splot, 1 psł w nast. splot, 1 psł. w nast. splot) powtarzamy w nawiasie

I tak dodajemy jeden psł. więcej przed każdymi dwoma w jednym splocie aż do uzyskania odpowiedniego rozmiaru. Włóczką kotek, szydełkiem nr 3 wyszło mi 13 psł przed splotem z 2 psł.w jeden splot, ta czapka jest trochę za duża na 2 latkę.

Po uzyskaniu odpowiedniej szerokości, przerabiamy 1 psł. w każdym splocie aż do uzyskania odpowiedniej wysokości czapki.

Wzór jest prosty i dość efektowny jeśli po nabraniu wprawy zaczniemy wyrabiać w różnych kolorach włóczek. Można dowolnie ozdabiać taką czapkę kwiatami.

Do kompletu powstał szalik z tych samych włóczek. Szalik jest ze slupków, bo z nich szybko się wyrabia. Robiony jest w poziomie, tzn, należy wykonać tyle oczek łańcuszka, aby odpowiadały długości szalika, następnie przerabiamy sł. na taką szerokość jaka nam jest potrzebna.

Dla początkujących: nie przestraszcie się, że na początku podczas dodawania oczek, czapka nie ma okrągłego kształtu. Tego nabierze dopiero podczas przerabiania słupków bez dodawania oczek w okrążeniach :)

Miłej zabawy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz